Neler yeni

Alexa Sıralama Taktikleri (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Webmaster Konuları\/Sorunları kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Alexa Sıralama Taktikleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 448 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Webmaster Konuları\/Sorunları
Konu Başlığı Alexa Sıralama Taktikleri
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Amazon şirketinin yönettiği Alexa sıralama yükseltmek, webmasterlar ve site yöneticilerine gerek SEO gerekse de analiz konusunda dijital çözümler ile pazarlama stratejileri sunmaktadır. Bunun yanında dijital dünyanın tek metrik ölçümleme kanalı olması, sıralamaların önemini fazlasıyla arttırmaktadır. Amazon’un benzer isimli bir yapay zekâ uygulaması vardır ki birbirine karıştırılmamalıdır.
Alexa Neler Sağlar?
Hizmet tarafından, dijital dünyada yer kaplayan hitli her alan adı, bazı kitlesel ölçütler dahilinde incelenir ve geri kalan incelemeler sonucunda en iyi site 1. sırada yer bulurken, diğerleri de peşine sıralanır.
Kimi zaman tartışılan hizmetlerden birisi olan Alexa sıralama yükseltmek, sektörünü tekelinde bulundurması sebebiyle, zorunlu olarak kullanılan bir hizmettir. Bunun yanında siteyi tek bir kaynaktan incelemek yerine, detaylı analizlerle hangi ülkede ne kadar popülaritesi olduğu, benzer rakiplerinin puanlamaları ve hangi anahtar kelime fırsatlarına sahip olduğu gibi birçok metrik dahilinde, ölçüm sonuçları vermektedir.
Alexa’ya Güvenelim mi?
%100 doğruluk oranı bulunmasa da hizmetin 20 seneyi aşkın süredir geliştirilmesi söz konusu. Günümüzde bile farklı revizyonlara gidilmekte, teknolojinin yaratmış olduğu ölçüm ihtiyaçlarını her yeni bir güncellemede aşmaya çalışmaktadır. Özellikle de yerel reklam kanallarını kullanan site yöneticileri için Alexa sıralaması, ön planda yer alması gereken bir hizmettir. Çünkü benim sitem globalde şurada, şu ülkede şurada, giren şu kadar süre kalıyor gibi başka bir ölçümleme hizmeti bulunmuyor. Semrush henüz yeterli değil!
Uzun yıllardır site yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu tarafından, memnuniyetle kullanılmakta olan sistem toplamış olduğu verilerle birlikte, harikulade bir veri tabanına sahip olmuştur. Bu şekilde gerekli algoritma değişiklikleri uygulanarak, sürekli güncel kalınabilmektedir. Reklam verenlerin yanında bireysel kullanıcılar da bir sitenin Alexa sıralama yükseltmek ışığına göre yaklaşım göstermekteler. Alexa rankı düşük olan bir sitenin, sadık bir kullanıcı kitlesi yaratması beklenemez. Bu sitelerde edinilen bilgiler, bir üst sıralamadaki sitelerde teyit edilerek doğruluğu sağlanmaktadır.


Alexa Sıralamaları Nasıl Hesaplıyor?
Algoritma bakımından Alexa, siteleri ziyaret eden kullanıcıların hareketlerini kendi kaynaklarından veya Premium paketlerde site kaynaklarından izlemeyi amaçlar. Kullanıcı siteye arama hizmetinden mi ulaştı? Yoksa sosyal medya referans linki sayesinde mi ulaşıldı? Doğrudan site adresi yazılarak mı ulaşıldı? Bunlar başta olmak üzere, benzer türden metrikleri sorgulamaktadır.
Ziyaretçilerin sitede ortalama kaç sayfa gezdikleri, her sayfada ve sitede ortalama toplam ne kadarlık bir süre harcadıkları gibi bilgiler veri tabanına işlenerek, algoritmaya dahil edilmektedir.
, normal şartlarda sitelerinin Alexa sıralamasından daha fazla iş yaptığını düşünmektedir. Hayali kurulan sıralara gelinemediğinden, ya proje değiştirilir ya da bu ölçümleme hizmeti göz ardı edilmeye başlanır. Hizmetin üstesinden gelmeye çalıştığı işin zorluğu göz önünde tutulduğunda, kusursuz ve %100 doğru bilgi edinmek neredeyse imkansızdır.
Alexa Toolbar Sıralama Atlatıyor
Yeni açılmış sitelerde yaşanılan deneyimler ışığında, alan adlarının Alexa Toolbar vasıtasıyla daha iyi sıralamak kat ettiği gözlemlenmiştir. Bu durum aslında şaşırtıcı bir durum olmamalıdır. Çünkü kendi kaynaklarını kullanarak, site metriklerine ulaşmasının yerine uzantısı sayesinde, birincil kaynaktan veriler toplaması, daha düzgün sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır.
Bu uzantıyı tarayıcılarına ekleyen kullanıcılar, internet sitelerinin global sıralamaları ve yerel sıralamalarını gözlemleyebildikleri gibi ziyaretçilerin ortak olduğu benzer siteleri de görmekteler. Sitelere ait birçok metriğe ulaşılmasının yanında metriklerin Alexa veri tabanında işlenmesini de kolaylaştırmaktadır.
Sanal alemdeki her kullanıcının Alexa Toolbar’a sahip olması beklenmeyecektir. Bu uzantı, Asya ülkelerinde popülaritesi yüksek bir kullanıma sahiptir. Geçmişte Alexa sıralama yükseltmek için ücretli planlarında sunmuş olduğu, doğrudan veri tabanıyla iletişim kuran bir modülü bulunmaktaydı. Bu modül, kullanıcının ziyaret etmiş olduğu kaynak gözetilmeksizin, istatiksel olarak doğrudan veri tabanına yazılmasını sağlamaktaydı. Ayrıca kodun minimal düzeyde olması, site açılış sürelerini de uzatmadığı için baya popüler kullanılıyordu.


Alexa Toolbar Yükleme
Dünyanın en basit işlemlerinden birisidir. Google Chrome veya Opera tarzı internet tarayıcı programlarından, Alexa Toolbar şeklinde aranıp eklenebilmektedir. Uzantının kurulumundan sonra, metriklerinizin doğrudan veri tabanına kaydedileceğini belirten bir kullanım sözleşmesini de onaylamanız gerekecektir.
Alexa Sıralamam Gözükmüyor Neden?
Yeni site açmış olan ve sektörün dinamik webmaster adaylarının, aklını sürekli olarak kurcalayan sorulardan birisi de budur. Konu hakkında araştırılmaya çıkıldığında, zararlı backlinkler almak gibi kötü yöntemlere şahit olunmaktadır. Bazı durumlarda emeklerin boşa harcandığı da düşünülmektedir. Fakat olayın aslı böyle değildir.
Sanal alemde, her gün binlerce hatta milyonlarca site açılıp, aynı hızda kapanmaktadır. Sizlerin sitelerinin ölçümlenmesine zaman ayrılması için gelişmeler yavaş ilerleyebilmektedir. Fakat trafik durumunuz, normal standartların üstündeyse bu sorunu zaten yaşamayacaksınız. Baktınız olmuyor o zaman Alexa Toolbar imdadınıza yetişecektir. Eklenti aracılığıyla metrikleriniz, normalden daha hızlı bir şekilde veri tabanına kaydedilecektir.
Bu işlemi uygulamanız, direk kayıt olacağınız ve sıralamanızın hesaplanacağı anlamına gelmeyecektir. Çünkü süreç, son derece bekleme üzerine tasarlanmıştır. İşlemin yanında, hit çekebileceğiniz içerikler ekleyerek ziyaretçi çekmenizin de sıralamanızın hesaplanmasına büyük bir katkısı bulunmaktadır.
Beklediğiniz halde sıralamalarınız hesaplanmıyorsa SEO yapınızı incelemeli ve bağlantılarınızı yeniden gözlemlemelisiniz. Bu durum, büyük çaplı problemlerin habercisi olabileceği gibi ziyaretçi sayısının tatminkâr olmadığından da kaynaklanabilmektedir.

1606766387539.png

alexa-metrik
Alexa Sıralama Hizmeti Ne Kadar Doğru?
Her ölçümleme sisteminde olduğu gibi Alexa’nın da kesin olarak %100 doğru sonuç verdiği söylenemeyecektir. Ancak bu tamamen yanlış olduğu anlamına da gelmiyor. İnternet dünyasında aynı türden detaylı analizler sunan hizmetler bulunmadığı için, yüksek doğrulukta gerçekçi sonuçlar edinilmektedir. Sanal alemin reyting ölçeri Alexa, sizlere dünyanın 50.000’inci sitesi olduğunuzu ve ülkenizde de 150’nci sırada bulunduğunuzu söylüyorsa, büyük oranda doğrudur. Bu durumu televizyon reytinglerinden yola çıkarak kavrayabilirsiniz.
Alexa Dikkate Alınmalı mı?
Yerel reklam verenler, anlaşmak üzere site araştırmaları yaptıklarında Alexa verilerini gözden kaçırmamaktadırlar. Çünkü, sanal alemde reklam fiyat politikalarını belirleyen en önemli kriter ve tek hizmettir. Sizler, seçimlerinizi Alexa sıralaması 15. siteye reklam vermek varken 150.000 olan siteye yönelik kullanır mıydınız?
Alexa sıralama yükseltmek için mevcut sonuçlarından memnun olmayabilirsiniz fakat bu yüzleşmeniz gereken büyük bir gerçektir. Webmaster forumları ve sosyal paylaşım sitelerinde, kendisi hakkındaki manipülasyon iddialarına kulak vermek mantıksız olacaktır. Webmaster ulaşamadığı ciğeri, mundar edermiş sözü bunun için söylenmiştir.
Amazon’un dev hizmeti, site yöneticilerinin güvenini kazanmak için 1 milyonun aşağısındaki sıralamalara, daha detaylı metrikler sunmaktadır. Bunun yanında, iyileştirme yapılabilecek altın değer taşıyan ipuçları verebilmektedir.
Hizmetin, Premium lisansını satın aldığınız da normale oranla, daha detaylı bilgiler sunmaktadır. Her bütçeye uygun ödeme planları bulunmaktadır.

Alexa - SEO İlişkisi?
Hizmet tarafından, SEO standartları denetlenememektedir. Zaten böyle bir iddiası da bulunmamaktadır. Alexa sıralama yükseltmek için sadece sitelerin hit kaynaklarını ölçümlemektedir. Bunun yanında SEO anlık olarak değişkenlik gösteren bir kavramdır. Bu nedenle de sistem, tamamen ziyaretçiler üzerine odaklanmıştır.
Hangi kelimelerin ne kadarlık ses paylarına sahip olduğunu göstermiş olsa da SEO ile yakından bir alakası bulunmamaktadır. Fakat bu durum tamamen kopukturlar anlamına da gelmemektedir. Çünkü, SEO tekniklerinin uygun bir şekilde kullanılmış olduğu internet sitelerinde, ziyaretçiler daha fazla vakit geçirmekte, daha çok sayfayı ziyaret etmektedirler. Bu durum doğrudan siteden çıkma oranına etki etmekte ve sıralamada büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Alexa, sitenin SEO durumunu kontrol etmese de dolaylı olarak ne durumda olduğundan haberdar edebilmektedir. Yani sıralamanızın düştüğü noktada SEO’ya yönelmeniz, büyük bir avantaj sağlayacak ve en mantıklı karar olacaktır.

1606766410735.png

rakip
Alexa Sıralama Yükseltmek için Rakipler
Hizmetin kurumsal sorgulama ekranına ulaştığınızda, rakibinizin alan adını yazmanız, onu kendi silahıyla vurabilmeniz için son derece yeterli olacaktır. Arama sonucunuz tamamlandığında, elinize geçecek stratejik bilgiler şunlardır:
 • Hangi çeşitte bir strateji uygulandığı
 • Siteye en fazla ziyaretçi çeken anahtar kelimeler
 • Hit anahtar kelimelerinin kullanım oranı %'lik cinsten
 • Sıralamanın kolay elde edileceği anahtar kelimeler
 • Globalde ve yerel olarak hangi sıralamada olduğu
 • Ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranı
 • Ziyaretçilerin örtüştüğü benzer siteler ve puanları
 • Hangi kanaldan erişim sağlanmış olduğu
 • Backlink veren diğer siteler
 • Günlük görüntüleme süreleri ile sayfa gösterim oranlarının da yer almış olduğu çeşitli analiz verileri gözlemlenecektir.
Alexa Sıralama Yükseltmek için Toolbar?
Çoğu site sahibinin en büyük hayali, Alexa’da güzel sıralamalarda bulunmaktadır. Hitap etmeyi düşündüğünüz kitlenin, sıralamalar ile doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Toolbar kullanmanın, büyük bir etki yarattığına kesin kanaat getirmiş durumdayız. Bu nedenle de eşinize, sevdiklerinize ve yakın arkadaşlarınıza bu uzantıyı yüklemeleri için teşvik edin. Sitenize her gün ziyaret gerçekleştirdikleri takdirde, büyük bir etki gözlemlenecektir.
İnternet dünyasında herkes var olabilir lakin sadece sabredenler kalıcılığını sürdürebilir. Bugün zirvede yer alan sitelere baktığınızda, dün kurulmadıklarını gözlemleyebilirsiniz. Uzun süre yapmaktan zevk alacağınız bir alanda site açmanız, başarıya ulaşmanız açısından da avantaj sağlayacaktır.


Alexa Hilesi Yerine Siteni Kapat!
İnsanoğlu olarak, beklemek ve sabır konusunda bazı zaaflarımız bulunmaktadır. Bir sıralamaya hak etmeden, kısa yoldan gelmeniz size hiçbir avantaj sağlamayacaktır. Kendi kendinizi kandırmış olacaksınız. Alexa sıralama yükseltme hilesi ya da zararlı kaynaklardan hit sağlamak gibi eğilimlere girmeyiniz. Bu hileler, kısa vadede sıralamanızı fazlasıyla oynatabilir. Fakat uzun vadeli düşündüğünüzde çöp bir site ve yakılmış hayalleriniz elinizde kalacaktır.
İllegal işlere bulaştığınızda, emin olun ki hizmet sağlayıcılarının da bu durumlara karşı stratejileri bulunmaktadır. Premium düzeyde hizmet satan bir oluşumu, kandırmak sağlanabilir fakat böyle bir yaklaşımdan getiri elde edilemeyecektir. Fark edilmesiyle birlikte hem sıralamadan hem de Google arama sonuçlarından azat edilebilirsiniz.
SEO uzmanı, uzman webmaster ve backlink satan insanlardan hizmet almadan önce, ne ile karşılaşacağınızı ve hizmetin tüm getirilerini götürülerini hesaba katın. İnsanları zengin ederken, kendiniz beş parasız kalabilir ve uzun yıllar hayalini kurduğunuz alan adını çöp biçimine dönüştürebilirsiniz. Sanal dünyada altın kural şudur:
“Taşıma hitle rank dönmez, Botla reklam gemisi yürümez.”

1606766447490.png

hırsız
Alexa Sıralama Yükseltmek Hilesi Yapanlar Nasıl Başarıyor?
Bu konuda çok çeşitli teknikler ve taktikler bulunmaktadır. Fakat hepsinin getirileri olumsuzdur. Yanıltıcı sonuçlar çağrıştıran sistem analizlerinde, ziyaretçiler bir bot yardımıyla gönderilebilmektedir. Bunun yanında botlara otomatik tıklamalar yaptırılmaktadır. Kimi zaman ise sitelere bazı embed kodlar eklenerek, gayri resmi bir şekilde ziyaret ediliyormuş hissiyatı yaratılmaktadır. Ayrıca, hitli sitelere yerleştirilen ve normal şartlarda göze çarpmayacak popup pencereler yardımıyla da ziyaretçiler oluşturulabilmektedir.
Alexa Yakalamasa da Google Yakalar!
Hizmet satım alımlarında, işlemlerin başarılı olduğuna şahit kalınmaktadır. Ancak aykırı ve bilinmeyen kaynaklardan çekilen trafiğin, nezdinde olumsuz götürüleri çoktur. Özellikle de yapay zekâ tarafından fark edilmesi durumunda, sitelere index cezaları verilmektedir. Yani yazdığınız veya yazacağınız Google tarafından arama sonuçlarından çıkarılacaktır.
Bunun yanında kullanıcıları da yanıltmış olabileceğiniz için itibarınız zedelenebilecektir. Uzun süre vermiş olduğunuz emekler, yaptığınız bir yanlış sonucunda hayal olup uçacaktır. İndekslerin silinmesinden dolayı, sitenizde ciddi boyutlarda ziyaretçi kaybı yaşanacaktır. Batan bir dükkân gibi kepenk kapatmış duruma düşebilirsiniz. Bunun yanında, dünyanın zirvesinde yer alabilecek potansiyelde bir fikir için almış olduğunuz alan adınızı, lekeleyerek projenizi de değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
Ayrıca harcadığınız emeklerin yanında gerek hosting ve domain maliyetleri gerekse de illegal hizmet alımı durumlarından dolayı nakit kaybı yaşayabileceksiniz. Kalkışacağınız hamlelerde, bütün bu unsurları dikkate almalı ve taviz vermeyi göze aldığınız zaman işlemlere kalkışmalısınız. Çünkü maddi zarar sizleri manevi yönden de olumsuz etkileyecektir ki bunun ucu bucağı yoktur.

1606766473348.png

acemi-webmaster
Taze Webmasterlara Alexa Tavsiyeleri
 • Hayalinizde, kitle çekebileceğiniz ve yeteneklerinizin olduğu bir alanda site açınız.
 • Yatırım yapacağınız alan adı ve hosting firmasının kaliteli olduğundan emin olunuz. (Uptime taahhütlerini kontrol ediniz.)
 • Motivasyonunuzu diri tutun ve her gün düzenli bir şekilde içerik girişleri sağlayınız.
 • Yazmak için yazmayınız, kitlenizi sitenizde bir saniye bile fazla tutacak konular üzerinde yoğunlaşınız.
 • İnsanlar, haber içeriklerine ne kadar ilgiliyse, yönlendirici içeriklere de bir o kadar ilgilidirler.
 • Her yeni yazınızda, yeni bir şeyler öğretmeyi amaçlayınız.
 • SEO bakımından, en son standartlara uygun olmaya çalışın ve yetersiz kaldığınız noktada profesyonel destek isteyiniz.
 • İçerikleriniz, belirlediğiniz hedef kitlenin yanında yan bir hedef kitleye daha hitap etsin. Bu durum ekstra trafik kaynakları da sağlayacaktır.
 • Kalitesiz bir şekilde yazılmış, başka sitelerden kopyalanmış ve kısa bir şekilde derinlere inilmeden yazılan yazılardan uzak durun fakat ziyaretçilerin yazılar arasında kaybolması eğilimine de girmeyin.
 • Her şey ayarında olsun ve diğer sitelerde farklı bir imaj yaratmaya çalışın. Çünkü insanlar bir facebook varken ikincisine gerek duymazlar. Alışkanlıkların kolay terk edilmediği konusunda hem fikir olmalısınız. Ayrıca, niche alanların getirilerinin uygun şekilde stratejik planlanmasının yapılması gerekmektedir.
 • Alexa Toolbar uzantısını bulabildiğiniz kadar çok bilgisayara kurun.
 • Ziyaretçilerinizi vakit geçirmek konusunda teşvik edin, dönemsel bazda çekilişler düzenleyerek kitlenizi genişletmeye çabalayın.
 • Sitenizin bir üyelik paneli olsun ve kullanıcılar dilediği şekilde yorum yapabilsinler. Çünkü Alexa sıralama yükseltmek için yorum geri dönüşlerinin etkisi azımsanmayacak kadar çoktur.
 • Aynı sektörden rakiplerinizle, periyodik aralıklarla link değişimi ya da banner reklam alışverişi yapabilirsiniz.
Bütün tavsiyeleri, kendi mantığınızla süzüp değerlendirdiğiniz takdirde Alexa sıralama yükseltmek asla ulaşılamayacak bir hayal olmayacaktır. Kesinlikle pes etmemeye bakın.
 

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138