Neler yeni

Bedava Domain Nasıl Alınır? Ücretsiz Domain Almanın Yolları (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Domain Genel kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Bedava Domain Nasıl Alınır? Ücretsiz Domain Almanın Yolları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 171 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain Genel
Konu Başlığı Bedava Domain Nasıl Alınır? Ücretsiz Domain Almanın Yolları
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Ücretsiz (Bedava) Domain Almanın Yolları

Dot.TK (.tk Uzantılı) Ücretsiz Alan Adı

.tk uzantılı alan adları, dünyada popüler olan ve Freenom tarafından ücretsiz olarak dağıtılan ilk alan adıdır. Bu uzantı; Tokeleu isimli ülkenin resmi alan adı uzantısıdır. Bu ülke; Büyük Okyanus’un Güney Pasifik bölgesinde yer alan, iç işlerinde özgür fakat dış işlerinde Yeni Zelanda’ya bağlı olan bir ada ülkesidir. Ekim 2011 sayımlarına göre yaklaşık 1500 kişi yaşamaktadır.

Alan adının resmi dağıtıldığı sayfa; Dot.TK adresindedir. İlk yıl için herhangi bir ücret istenmeyen .tk uzantılı domain için, ikinci yıldan itibaren ücret talep edilmektedir. İkinci yıldan itibaren domain kayıt firması tarafından ne kadar ücret talep edileceğinin resmi bir garantisi yoktur. Ayrıca tek kelimelik olan ve “jenerik domain” olarak bilinen alan adları da ücrete tabidir. Böyle bir alan adını tahsis etmenin yıllık bedeli ise an itibarı ile 190 T.L. tutarındadır.

Alan adlarının ilk senesinde (yani ücretsiz olarak kullanılan döneminde) domain sahipliğiniz “kullanım şartlarına uymama” gibi nedenlerle iptal edilebilmektedir. Yine de .tk uzantılı bir alan adı almak ya da müsait olup olmadığını sorgulamak

Dot.ML (.ml Uzantılı) Ücretsiz Alan Adı
.ml uzantılı alan adları ise Freenom tarafından dağıtılan bir başka ilk seviye alan adı uzantısıdır. Batı Afrika’da bulunan Mali Cumhuriyeti isimli ülkeye ait bu alan adı uzantısı, 2013 yılından bu yana ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Alan adının resmi dağıtım sayfası Dot.ML adresinde bulunmaktadır. Bu alan adı için de ilk yıl herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yine ikinci yıldan itibaren ödemeniz gereken ücretin ne kadar olacağı konusunda herhangi bir garanti yoktur. Elbette.ml uzantılı jenerik domain kaydetmek için ekstra ücret ödemeyi kabul etmeniz gerekmektedir. Bu ücret tek kelimelik jenerik domainler için 190 T.L.’dir.

Ücretsiz kullanım döneminde alan adınızın askıya alınma tehlikesi bulunmaktadır.

Dot.GA (.ga Uzantılı) Ücretsiz Alan Adı
Komşumuz Gürcistan’a ait olan ve Freenom tarafından ücretsiz dağıtılan bir başka alan adı ise .ga uzantısına sahip alan adlarıdır. 2013 yılında tahsis edilmeye başlanan alan adı, 2016 senesinden bu yana ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Bu alan adının resmi dağıtım sitesi Dot.GA üzerinde hizmet vermektedir. İlk yılı ücretsiz olan alan adının sonraki yıllarda yapılacak ödemesi için Freenom tarafından yapılan resmi açıklama kesin değildir. Zira tüm Freenom alan adlarında olduğu gibi bir sonraki sene uygulanacak domain yenileme ücreti, önceden açıklama yapmadan revize edilebilir.

Freenom tarafından bedava dağıtılan domainler arasında, ücretsiz dönemde en çok bu uzantıdaki domainler iptal edilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise yayınlanan sitelerin Gürcistan yasalarına aykırı olmasıdır.

Eğer tek kelimeden oluşan jenerik bir domain kaydetmek istiyorsanız, üzgünüz ama bu isteğinizi .ga uzantılı alan adları ile de gerçekleştiremezsiniz. Zira .ga ile biten tek kelimelik jenerik alan adlarının yıllık kayıt ücreti 190 T.L.’dir.

Dot.CF (.cf Uzantılı) Ücretsiz Alan Adı
Orta Afrika Cumhuriyeti isimli ülkeye ait olan .CF alan adı uzantısı, Freenom tarafından dağıtılan bir başka domain uzantısıdır. Whois kaydı dahi tutulamayan bu alan adı, 2017 senesinden bu yana ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Alan adı tahsis sayfası Dot.CF adresi üzerindedir. Freenoom tarafından işletilen tüm alan adı uzantıları gibi bu uzantı da ilk yıl ücretsiz dağıtılmakta, takip eden yıllarda ne kadar ücret ödeneceği kesin olarak bilinmemektedir. Her ücretsiz ilk seviye alan adında olduğu gibi .CF uzantılı alan adlarının da ücretsiz dönemde iptal edilme riski bulunmaktadır. Tek kelimeden oluşan jenerik domain ücreti ise 190 T.L. tutarındadır.

Dot.GQ(.gq Uzantılı) Ücretsiz Alan Adı
Listemizdeki son bedava ilk seviye alan adı yine Freenom’a ait. Bu alan adı da 2016 senesinden beri ücretsiz dağıtılıyor. Ekvator Ginesi isimli ülkenin resmi alan adı uzantısı olan .gq domainler için de whois kaydı yapmak mümkün değil.

Kullanılan ilk yıl için ücretsiz domain statüsünde olan bu uzantıya da, takip edilen senelerde ödenecek ücret için garanti edilen bir tutar bulunmamaktadır. Bu alan adının da ücretsiz olarak kullanıldığı dönemde, herhangi bir sebeple iptal edilme tehlikesi bulunmaktadır.

Tek kelimelik jenerik bir domain kaydetmek istediğinizde ödemeyi kabul etmeniz gereken tutar 190 T.L.’dir.