Neler yeni

Chatbot Nedir? Chatbot Ne İşe Yarar? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Chatbot Nedir? Chatbot Ne İşe Yarar? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 217 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir
Konu Başlığı Chatbot Nedir? Chatbot Ne İşe Yarar?
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
1607498324789.png

Yapay zekanın gelişimiyle beraber, chatbot teknolojisi de hayatımızda yer almaya başladı. İnsanların günlük chat uygulamalarını kullanmasıyla beraber, bazı sorunları çözmek için insani sohbetleri taklit edebilen chatbotlara ilgi artmıştır. Günümüzde özellikle hizmet sektöründe, havayollarında, finansta, e-ticarette, sağlıkta ve benzeri alanlarda chatbot kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir.Bankacılık chatbotları,
Alışveriş chatbotları,
İnsan Kaynakları chatbotları,
Yemek Siparişi chatbotları, ve daha bir çok aklınıza gelebilecek her alanda chatbotlar kullanılmaktadır ve siz fark etmeseniz de sizinle diyalog kurmaktadır.
Chatbotlar çevrimiçi alanda müşteri ilişkilerini otonom hale getirip zaman ve enerjiden tasarruf sağlamamıza yardımcı olmaktadırlar. Bunun yanı sıra firmalar için başka görevleri de yerine getirebilmektedir. Örneğin; Kullanıcı verilerini toplamak, Toplantıları ayarlamak, Masrafları Azaltmak…

Chatbot Nedir?
Yazılı ya da sözlü olarak, daha çok hizmet sektöründe karşınıza çıkan, bir konuda bilgi verme, işlem yapma gibi çeşitli amaçlar içeren internet üzerinden insan kullanıcılar ile iletişimi simüle etmeye yarayan programlardır. Otomatik bir iletişim sistemi olan chatbotlar; mesajlaşmalara entegre olarak işletmelerin müşterilere daha yakın olmasını sağlamaktadır.
Chatbotların arayüzleri Web siteleri ve mobil uygulamalardan farklıdır. Web siteleri ve mobil uygulamalar grafiksel arayüzler (GUI) kullanırlar ama chatbotlar, diyalog bazlı arayüzleri (CUI) kullanmaktadır. Whatsapp, Facebook Messenger gibi mesajlaşma platformlarına entegre olarak çalışabilen chatbotlar, ayrıca ilgili kurumun kendi web sitesinde veya mobil uygulamasında da yer alabilmektedirler.


Chatbotlar Nasıl Çalışır?
“Natural Language Processing” NLP teknolojisine dayanan chatbotların teknolojisi, Microsoft Cortana, Google Now ve Apple Siri gibi sanal asistanların yazılımlarında da bulunmaktadır.
Chatbotlar, kullanıcı tarafından gönderilen ya da söylenenleri yorumlayan, tanımlayan ve ne istenildiğine bu şekilde karar verip anlayan bir algoritma ile çalışmaktadırlar. Bu algoritma sayesinde kullanıcıdan gelen verileri işler ve buna uygun cevap verirler. Chatbotlar genellikle size istediğiniz cevabı bulmanızda fayda sağlarlar ve karşınızdakinin insan mı yazılım mı olduğunu fark etmezsiniz bile ama yine de sokak ağzı, terimler ve benzeri durumlarda bocalayıp cevap veremez hale gelmektedirler.


Neden Chatbot Kullanılmalı?
Kullanıcılardan gelen talepleri eşzamanlı değerlendirmek, rutin işlerden kurtulmak gibi sebepler, chatbotlara duyulan ihtiyacın nedenini açıklayabilir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, chatbotlar sayesinde müşteri memnuniyetin artması ve bunun sonucunda da firmaya bağlılığın artması beklenir.
Sohbet robotları kullanmanın en önemli faydaları şu şekildedir;
Üretkenlik: Bilgiye ulaşmak ve ulaşmanın yolunu göstermek açısından daha hızlıdırlar.
Sosyal ve İlişki Faktörleri: Sosyal bir deneyim yaşatacak tarzda iletişim yapıları ile insanların yalnızlık hissiyatlarını azaltıyorlar ve iletişim becerilerinin gelişmesine yardımcı olabiliyorlar.
Eğlence: İnsanlara eğlenceli ipuçları göstermenin dışında, boş vakti olanlar için vaktin keyifli geçmesini sağlayabiliyorlar.
Merak: İnsanlarda merak duygusu uyandırıyorlar. İnsanlar bu teknolojinin neler yapabileceğini öğrenmek, becerilerini sınamak ve yeni şeyler denemek istiyor.


Sohbet Robotlarını Tarihi
1966 yılında ABD’de ilk konuşma botu yazılmıştır. Eliza isimli bu robot, insanları yanlış yönlendirdiği için kullanılmaktan vazgeçilmiştir. 90’lı yıllara geldiğimizde bilgisayarların düşünme yeteneğini ölçümleyebilen Turing testi geliştirildi. Bu sayede sohbet robotlarının geliştirilmesi konusunda daha fazla başarı elde edildi.


Chatbot Çeşitleri Nelerdir?
Botlar belirli amaçlarla programlanmaktadır. Bunlar iki gruba ayrılmaktadır; Basit ve Akıllı olanlar.
Basit Chatbotlar: Önceden ayarlanmış anahtar kelimelere göre çalışan bu robotlarda komutların düzenli ifadeler ve analizler yapılarak ayrı ayrı yazılması gerekmektedir. Kullanıcılar sorgu esnasında anahtar kelime kullanmazlarsa robot bunu anlayamaz. Bu robotların kullanım alanları genellikle aynı tip soruların sorulduğu alanlardır. Nasıl kaydolurum? ödemem ne zaman yatar? Ve benzer…
Akıllı Chatbotlar: Yapay zekâ desteği ile kullanıcıya cevap veren bu robotlar, önceden hazırlanmış komutlar yerine, önerileri değerlendirir ve ayrıca insanların söylediği, kullandığı tüm kelimeler, terimler kaydedilir ve bir sonraki işlemlerde kullanılır. Bu sayede robot kendini geliştirmeye devam eder.

Chatbot Platformları Nelerdir?
Chatbot geliştirmek isteyen bir kişi, firma aşağıdaki platformlardan herhangi birisini kullanabilir.
Chatfuel
Beep Boop
ChattyPeople
Botsify
Smooch.io

Ayrıca Botlar için kullanılan çeşitli arama motorları vardır. Bunlardan en bilindikleri; Chatbottle, Botlist ve Thereisabo.
Bu ve benzeri arama motorlarında geliştiriciler yeni ürünlerini tanıtabilmektedir. Ayrıca botlara verilen oylama, kullanıcı yorumu ve benzeri istatistikler sayesinde botların sıralaması ve kategorilenmesi de rahatlıkla yapılabilmektedir.