Neler yeni

Domain Almadan Önce Önemli İpuçları (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Domain Genel kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Domain Almadan Önce Önemli İpuçları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 181 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain Genel
Konu Başlığı Domain Almadan Önce Önemli İpuçları
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Domain adı almadan önce düzgün bir inceleme yaptığınıza emin olun. Ne de olsa web sitenizin ismi ziyaretçilerinizin göreceği ilk şey olacak. İşte aklınızdan çıkarmamanız gereken bazı bilgiler:

  1. Araştırmanızı yapın. Niche’niz ve ortalama bi kullanıcının neler isteyebileceğini iyi biliyor olmalısınız. Popüler anahtar kelimeler ve arama terimlerine hakim olarak projenizi en iyi şekilde temsil edecek bir domain adı bulabilirsiniz.
  2. Akılda kalıcı ve hatırlaması kolay bir şey seçin. Absürt derecede uzun veya okuması zor bir isim seçmeyin. Akılda kalan ve kısa domain isimleri ziyaretçilerinizin sitenizi hatırlamasına kolaylık sağlayacaktır.
  3. Eğer mümkünse .com uzantısı seçin. Şu an için .com uzantısı güçlü bir pozisyonda ve en yaygın olarak kullanılan uzantıdır. Ayrıca çoğu kullanıcı kolaylıkla hatırlayabileceğinden bu ilk önceliğiniz olmalı.
  4. Marka veya patent ihlallerini kontrol edin. Yasal durumlara dikkat edin, örneğin popular ve köklü geçmişe sahip markalara benzer isimde domain satın almayın.
  5. Rakam ve tire işaretlerinden kaçının. Rakamlar ve tire işaretleriyle farklı alan adı çeşitleri oluşturabilesiniz de, bazı zamanlar yarardan fazla zarara sebep olabilirler. Örneğin insanlar rakam olan sıfırı (0) harf olan (o) ile veya rakam olan iki (2) ile yazı olan ikiyi karıştırabilirler. Bu sebeple rakam ve tirelerden kaçınmak iyi bir fikir olabilir.
  6. Yakın alternatiflere gözatın. Eğer aklınızda zaten bir domain adı varsa, mümkün olan farklı çeşitlerini deneyerek bütün potansiyel trafiğin size ulaştığına emin olun. Buna iyi bir örnek size Amazon web sitesine yönlendiren amzon.com veya doğrudan Facebook’a yönlendiren fb.com olabilir.
  7. Sosyal media platformlarını araştırın. Domain adı hakkında kaba bir fikir sahibi olduktan sonra Twitter, YouTube, Instagram veya Facebook gibi popular sosyal media platformlarında araştırma yapın. Başlangıçta bu platformlarla işiniz olmayacak olsa bile, projenizin sayfasını ayırarak başka birinin sizden önce davranmasının önüne geçebilirsiniz.
  8. Geleceğe yönelik düşünün. Web siteleri ve domain adresleri uzun vadeli yatırımlardır. Bu sebeple ismi şekillendirmek en önemli noktalardan birisidir ve gelecek odaklı düşünmek bu noktada faydalıdır.
  9. Fikirlerinizi tartışın. Eğer web siteniz için doğru ismi seçmek hayatınızın en zor seçimiymiş gibi geliyorsa belki de biraz yardıma ihtiyacınız vardır. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza, ailenize, iş arkadaşlarınıza sunun. Kim bilir belki aradığınız altın tavsiye burada karşınıza çıkacak.