Neler yeni

Domain Nedir (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Domain Genel kategorisinde Rio tarafından oluşturulan Domain Nedir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 170 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain Genel
Konu Başlığı Domain Nedir
Konuyu başlatan Rio
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Rio

Rio

Kayıtlı Kullanıcı
smmhizmetleri
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
316
Tepkime puanı
104

Domain nedir?​

Web siteniz için olmazsa olmaz olan Domainler yani "alan adları" , hatırlanması ve öğrenilmesi karışık olan IP adresleri (örneğin, 176.88.299.058) yerine sitenizin popülaritesi ve başarısı artsın diye geliştirilmiş isimlendirme yöntemidir.Bir domaine sadece bir web sitesi sahiptir.İki tane sitenin aynı domaine sahip olması imkansızdır.Eğer domainler olmasaydı örneğin, arama çubuğuna yazmak yerine 216.58.208.100 gibi bir grup rakam yazarak Google' a ulaşacaktık.


Eğer siteniz için uygun bir domain almak istiyorsanız önce o domaine sahip başka bir web sitesi var mı diye kontrol etmelisiniz. Ardından eğer domainin sahibi yoksa domaini satın alabilirsiniz. Fakat bu satın alma işlemi aslında tam anlamıyla satın almak değil, kiralamaktır. Çünkü aldığınız domainizi belli aralıklarla ücret ödeyip güncel tutmanız gerekmektedir. Domain alırken yenileme tarihine bu yüzden mutlaka dikkat etmelisiniz. İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu yani ICANN, domainleri denetler ve veritabanına kaydeder. Domain kayıt işlemi ICANN' ın yetkilendirdiği firmalar tarafından gerçekleştirilir. 2020 yılı itibarıyla dünya üzerinde kullanılan birçok alan adı uzantısı vardır. Bunların en popülerleri .com, .net, .org uzantılarıdır. Bunların yanı sıra her ülkenin kendi uzantıları da vardır, .com.tr, .net.tr, .org.tr gibi.