Neler yeni

Elon Musk Kimdir, Başarıları, Özel Hayatı Ve Serveti (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Biyografi - Kimdir kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Elon Musk Kimdir, Başarıları, Özel Hayatı Ve Serveti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 345 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Biyografi - Kimdir
Konu Başlığı Elon Musk Kimdir, Başarıları, Özel Hayatı Ve Serveti
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
1607274027223.png

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk (Elon Reeve Musk) , 1971 yılında Güney Afrika'da doğmuş mühendis ve girişimcidir. Yazılıma küçüklüğünde yönelmiş ve 12 yaşında geliştirdiği bir oyunu 500 dolara satmayı başarmıştır. 17 yaşında ise askerlik yapmamak için Amerika'ya taşınmak istemiş ve Amerika için "Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer." demiştir. 21 yaşına geldiğinde ise Queen's Üniversitesinde iki yıl geçirmiş, ardından Pennsylvania Üniversitesinde işletme ve fizik okumuştur. Devamında ise Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Silikon Vadisi'ne taşınmış ancak doktora eğitimini bitirmemiş, bırakmıştır. Uzun süredir Amerika Birleşik Devletlerin'de yaşayan Musk'ın ayrıca Kanada vatandaşlığı da bulunmaktadır.

Elon Musk'ın İlham Verici Kariyeri

Elon Musk'ın doktora eğitimini bırakmış olmasının sebebi kardeşi ile beraber yeni organizasyonlar için çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2'yu oluşturma fikri olmuştur. Bu yazılım dört yıl sonra AltaVista'ya 307 milyon dolar ve 37 milyon dolarlık hisse karşılığı satılmıştır.

Paypal

Musk 1999 yılında çevrimiçi ödeme sistemi olan X.com'un kurucu ortaklığını yapmaya başlamıştır. Kısa süre sonra ise çevrimiçi açık arttırma sistemi olan Confinity ile X.com 50/50 olarak birleşmiş ve PayPal meydana gelmiştir. İlk başta X.com olarak belirlenen şirket ismi ise 2001 yılında değiştirilerek PayPal Inc ismini almiş, böylece herkesin bildiği PayPal doğmuş olmuştur. İsim değişikliğinin ardından dahaca bir sene geçmiş olmasına rağmen hızlı bir büyüme gösteren Paypal 2002 yılında eBay tarafından 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alınmıştır.

SpaceX

SpaceX'in bazı insanlar tarafından yeni duyulmasına rağmen Elon Musk tarafından 2002 yılında 100 milyon dolar bütçeyle kurulmuştur. Şirketin kurulmasının amacı genel olarak roket teknolojisini geliştirmek ve fırlatma araçları üretmektir. SpaceX'in ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir. İlk uzay aracı ise Dragon'dur. Elon Musk şirketin halen CEO'su ve CTO'sudur.

Tesla Motors

Elon Musk, Tesla Motors'un kurucu ortaklarındandır. Şirketin kurulma amacı elektrikli otomobil sektörünü geliştirmek ve elektrikli otomobil üretimi yapmaktır. Kuruluşun ilk yıllarında CEO olarak Martin Eberhard'ı seçen Musk, 2008 yılındaki krizden dolayı CEO koltuğuna kendi oturmuştur ve bu görevi halen kendisi yürütmektedir.

Elon Musk elektrikli otomobil tutkusunun Tesla Motors'un kurulumundan çok önceye dayandığını söylemektedir. Bu tutkusu ve yaptığı stratejik hamleleri ise Tesla Motors'u Haziran 2020 yılında En Değerli Otomobil Üreticisi yapmıştır.

SolarCity

Elon Musk SolarCity'nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanıdır. Şirketin kurulma amacı genel olarak küresel ısınmayla mücadele etmektir. SolarCity'nin CEO'luk görevini ise Elon Musk'ın kuzeni olan Lyndon Rive üstlenmiştir. Ayrıca SolarCity Birleşik Devletler’in en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olarak bilinmektedir.

Elon Musk'un Özel Hayatı

Elon Musk ilk eşi olan Justine Wilson ile üniversitede tanışmış ve kendisiyle 2000 yılında evlenmiştir. Bu evliliğinden beş çocuğu olan Musk çifti 2008 yılında ayrılmıştır.

2008 yılında İngiliz aktris Talulah Riley ile sevgili olan Elon Musk, iki yıl sonra kendisi ile evlenmiştir. Bu evliliği ilk evliliğinden kısa küren Musk, 2012 yılında Talulah Riley'dan boşanmaya karar vermiştir. 2013 yılında tekrar evlenmeye karar veren çift, 2014 yılında yeniden boşanmaya karar vermiş fakat boşanmaktan vazgeçmişlerdir. Bu çalkantılı evlilik 2016 yılında bu sefer Talulah Riley'in boşanma davası açmasıyla son bulmuştur.

Musk, 2016 yılında ise Amerikalı aktris Amber Heard ile sevgili olmuş fakat bu ilişki bir yıl kadar sürüp sona ermiştir.

Elon Musk'ın son ilişkisi ise müzisyen Grimes iledir. 2018'de sevgili olduklarını açıklayan çift'in 2020 Mayıs ayında X Æ A-Xii ismini verdikleri bir oğulları olmuştur.

Elon Musk'ın Net Serveti

Forbes'in 27 Ağustos 2020'de yaptığı açıklamaya göre Elon Musk'un net serveti 101 milyar dolar olarak açıklandı. Bu servet Musk'ı, en zengin insanlar listesinde 4.sıraya getirmiş oldu.
( 6 Eylül 2020'de net servetin 115 milyar doları geçtiği ve Musk'ın 3.sıraya geldiği iddia ediliyor. )