Neler yeni

En iyi 9 FTP dosya aktarım programları (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hosting Genel kategorisinde emre144 tarafından oluşturulan En iyi 9 FTP dosya aktarım programları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 670 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hosting Genel
Konu Başlığı En iyi 9 FTP dosya aktarım programları
Konuyu başlatan emre144
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

emre144

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
133
Tepkime puanı
30
Windows ve Mac için en iyi 9 FTP programı

Dosyaları bir FTP sunucusuna yüklemek veya bu sunucudan indirmek için bir FTP istemcisine ihtiyacınız vardır. Bu tür bir program, veri alışverişinin komutlarla kontrol edildiği sunucu bağlantı noktasına bir TCP bağlantısı kurar. Birçok tarayıcının zaten standart olarak entegre bir istemcisi vardır; ancak Windows, macOS ve diğer işletim sistemleri için FTP protokolü ile veri aktarımını büyük ölçüde kolaylaştıran özel FTP programları da vardır.

File Transfer Protocol Nasıl çalışır?

Bir FTP sunucusuna ulaşmak için, öncelikle bir FTP programı aracılığıyla bir bağlantı kurmak gereklidir. Bu sayede sunucunun kontrol portunda (standart port 21) bir TCP bağlantısı kurulur ve ardından sunucunun cevap vereceği komutların gönderilmesini beklenir.
Veri aktarımı daha sonra başka bir port üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle iki aktarım modu arasında ayrım yapmak gerekir: aktif mod ve pasif mod.

Aktif modda, 1023 bağlantı noktalarından birini kullanan kullanıcı, IP adresini sunucuya 21 numaralı bağlantı noktası üzerinden iletir. Ve bu sayede sunucu, kullanıcıya hangi bağlantı noktasına ulaşabileceğini tanır.
Pasif modda sunucu, örneğin bir güvenlik duvarının bağlantıları engellemesi nedeniyle istemciden herhangi bir IP adresi almaz ve bu nedenle istemciye bağlantı kurabilmesi için bir bağlantı noktası sunar.

FTP erişimi olan web hosting servisi kullananlar, cihazları ile web sunucusu arasında hızlı ve kolay dosya aktarımından yararlanır. Bunun için, tarayıcı tabanlı FTP de eksik olan, basit kullanımlı arayüzüne sahip FTP yazılımı en iyisidir. Ayrıca, FTP programları ile mevcut dizin yapısındaki dosyaların sınıflandırılması ve yönetimi daha hızlı ve kolaydır.

En iyi 9 FTP programları

en-ftp-programları.png


Program pazarı, bazen işlevsellik ve kullanım açısından büyük farklılıklar gösteren, ücretsiz ve ücretli çok sayıda FTP istemcisi sunmaktadır. Bazıları yalnızca Windows ile, diğerleri yalnızca macOS veya Linux ile uyumludur.
 

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
CyberDuck ve FileZilla kullanmaktayım :)
 

emre144

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
133
Tepkime puanı
30
Teşekkür ederim, bende FileZillayı kullanıyorum ona alıştım.
 

bynoment

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Kas 2020
Mesajlar
80
Tepkime puanı
32
Filezilla ile başladım onla devam ediyorum :D benim için 1 numara
 

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Filezilla ile başladım onla devam ediyorum :D benim için 1 numara

Benimde öyleydi bazen yanıt alamıyor vs oluyordu tekrar sıraya al diyorum o zmn da dosyalar falan kayıp yaşıyordu. Alternatif aradım Filezilla'ya sonra CyberDuck ile tanıştım.

Şimdi memnunum hoşuma gitti.