Neler yeni

Faydalı Bilgi: Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır? |10 Adımda Seo Öğrenin (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde WordPress kategorisinde Rio tarafından oluşturulan Faydalı Bilgi: Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır? |10 Adımda Seo Öğrenin başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 515 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı WordPress
Konu Başlığı Faydalı Bilgi: Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır? |10 Adımda Seo Öğrenin
Konuyu başlatan Rio
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Rio

Rio

Kayıtlı Kullanıcı
smmhizmetleri
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
316
Tepkime puanı
104
Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır?
Öncelikle sağlıklı günler dilerim... Ben Tunahan Ertan, bir çok kişiden çok yardım aldım ve birikimlerimi size de aktarmak istedim.
Kendi websitemde bu ayarları kullanıyorum örnek olarak incelemek isteyenler: &
Ve bir video çektim biraz amatörce oldu ama yine de bir şeyler katarsa size ne mutlu
------------------------
GİRİŞ
WordPress, SEO söz konusu olduğunda muhtemelen en iyi platformdur. Web siteniz için WordPress altyapısı kullanıyorsanız, her WordPress sitesinin bir SEO eklentisine ihtiyacı olduğunu biliyorsunuzdur. Böyle bir durumda üçüncü taraf bir SEO eklentisinden yardım almak, başınıza gelebilecek en iyi şeydir.(Yoast Seo)
SEO eklentileri söz konusu olduğunda, Yoast SEO en popüler SEO eklentilerinden biridir. Bu eklenti, sitenizin SEO’su üzerinde size kesin bir kontrol sağlamak için birçok karmaşık özellikle oluşturulmuştur.
Yoast SEO nedir ve ayarları nasıl yapılır’a geçmeden önce, seo eklentisine ihtiyacınız var mı, bu sorunun cevabını arayalım.
SEO Eklentisine İhtiyacınız Var mı?
Başarılı bir WordPress arama motoru optimizasyonu, sitenizin içeriğine alakalı anahtar kelimeler eklemekten çok daha fazlasını gerektirir. Arama motoru tarayıcıları, sitenizin her bölümünü bir arama sonucu sayfasının en üstüne taşıyabilecek anahtar kelimeleri ve diğer özellikleri inceler. Meta açıklama, başlık etiketi, URL’ler, site yapısı ve diğer birçok öğe de bir sitenin alaka düzeyini ve kalitesini belirlemek için bir arama motorunun mevcut algoritmasına göre dizine eklenir. Tüm bu öğeleri manuel olarak yönetmek zaman alıcı ve etkisiz olabilir ve çoğu eklenti, optimize ettikleri özellikler sınırlıdır.
Kişisel blog gibi bazı siteler, gerçekten yüksek arama görünürlüğüne ihtiyaç duymaz; ancak işletmenizin veya profesyonel sitenizin trafiğe ihtiyacı varsa, onu olabildiğince erişilebilir hale getirmeniz önemlidir. Bir siteyi eklentilerin yardımı olmadan optimize etmek mümkündür. Önemli geliştirme deneyimine sahip WordPress kullanıcıları, SEO özelliklerini geliştirmek için bir sitenin temel koduyla çalışabilir, ancak Yoast gibi eklentiler, WordPress sitenizi mümkün olduğunca arama dostu hale getirmek için hem global hem de içeriğe özgü seviyelerde optimize edebilir. Bu nedenlerden dolayı Yoast, bloglar ve küçük işletme sahipleri için en iyi WordPress eklentilerinden biridir.
Yoast SEO Nedir?
Yoast SEO, tek bir kod yazmadan web sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olan Joost De Valk tarafından oluşturulan ücretsiz bir WordPress eklentisidir. 5+ milyondan fazla yüklemesi olan eklenti, sitenizin meta verilerini, XML Site Haritasını ve yeniden yönlendirmeleri yapmaya kadar her şeyi yönetir.(yoast seo ayarları nasıl yapılır) Bünyesinde barındırdığı özellikler Yoast SEO‘yu herkes için basit ve kolay hale getirir. Eklenti, sitenizi Google gibi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizin içerik kalitesinin artırmanıza da yardımcı olur.(yoast seo ayarları nasıl yapılır)
Yoast SEO eksiksiz bir SEO çözümüdür. Bu eklenti olmadan, sitenizi arama motorları için tamamen optimize etmek isterseniz, bir düzineden fazla eklenti yüklemeniz gerekecektir.(yoast seo nedir)
Yoast SEO Eklentisinin En Önemli Özellikleri Nelerdir?
Yoast SEO eklentisinin en önemli özelliklerini aşağıda sizin için sıraladık:
1. Yoast Seo Yazı ve Sayfa Optimizasyonu
Yoast, WordPress sayfalarının ve yayınlarının içine başlık ve açıklama etiketleri yazmayı kolaylaştırır. Gittikçe daha fazla WordPress teması, yayınınızda ve sayfa düzenleyicinizde başlıklar ve meta açıklamalar yazmanıza izin verse de, Yoast ile ilgili güzel olan şey, temanızı değiştirmeye karar verseniz bile sayfanızın tüm meta bilgilerini olduğu gibi tutabilmenizdir.
2. Yoast Seo Problemler
Yoast, WordPress panonuzun içinde bulduğu SEO sorunlarını gösterir. Herhangi bir SEO sorunu bulamazsa bir rapor alamazsınız, fakat Yoast herhangi bir sorunla karşılaşırsa, size bir rapor verir.(yoast seo nedir)
3. Yoast Seo Sosyal Kartlar
Sosyal medya için kartları hazırlamak sizin için zor olabilir. Sonuçta, her sosyal platformun kendine has bir karakter sınırı ve görüntü boyutu vardır. Fakat Yoast, WordPress düzenleyicinizin içinde kolayca sosyal kartlar oluşturmanıza olanak tanır.(yoast seo nedir)
4. Yoast Seo İçerik Optimizasyonu
Bu özellik birkaç farklı bölüme ayrılmıştır: Okunabilirlik: Bu, içeriğinizin okuma düzeyine izin verir ve yazınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda bazı ipuçları sağlar. Odak Anahtar Sözcük: Burada Yoast’a bir “Focus Keyword” yani “Odak Anahtar Sözcük” veriyorsunuz ve yayınınızı o terime göre optimize etmenize yardımcı oluyor.
5. YoastSeo Webmaster Araçları
Google Search Console hesabınızı onaylamak için bu özelliği kullanabilirsiniz.
6. YoastSeo İleri Düzey
Sayfalara ve yayınlara “noindex” etiketini ekleyebileceğiniz, kanonik etiketler oluşturabileceğiniz ve hatta robots.txt ayarlarınızı değiştirebileceğiniz yer burasıdır.
7. YoastSeo İç Bağlantı
Bu, dahili bağlantı oluşturmayı biraz daha kolaylaştırmak için tasarlanmış bir Yoast premium özelliğidir.
8. YoastSeo Site Haritaları
Yoast ile site haritaları oluşturabilirsiniz. Piyasada sizin için bir XML site haritası oluşturabilecek çok sayıda bağımsız eklenti olmasına rağmen Yoast işini iyi yaptığı için farklı bir eklenti kullanmanıza gerek yoktur.
9. YoastSeo Sınıflandırmalar
WordPress kategori sayfaları, etiketleri ve daha fazlası için kurallar oluşturmanızı sağlar.
10. YoastSeo RSS Yayını
Blogunuzun RSS özet akışı için ayarlar
11. Yoast Seo Araçlar
SEO bilgilerinizi toplu olarak içe aktarabileceğiniz veya dışa aktarabileceğiniz ve sitenizin sayfalarında tek seferde toplu düzenlemeler yapabileceğiniz yer burasıdır.(Yoast Seo)
SEO Ayarları Nasıl Yapılır?
Yoast SEO’yu WordPress sitenize kurmak isterseniz, bir dakikadan fazla sürmez, çok kolay bir işlemdir.
Öncelikle, WordPress sitenizin kontrol paneline giriş yapın.
Şimdi, “Eklentiler” > “Yeni Ekle“ye gidin:
“Yoast SEO”yu aramak için arama kutusunu kullanın:
Eklenti yüklendikten sonra, eklentiyi etkinleştirmek için “Etkinleştir” düğmesine tıklayın.
İşte bu kadar.
Yoast SEO eklentisini WordPress sitenize yüklediniz. Yönetici panonuzun sol kenar çubuğu menüsünde SEO için yeni bir liste görünecektir. Buradan, Yoast SEO ayarlarını özelleştirebilir ve Yoast’ın gerçekleştirmesini istediğiniz otomatik işlevleri ayarlayabilirsiniz. Yoast, SEO ayarlarını oluşturmanız ve özelleştirmeniz için her adımda size yol gösteren uzun bir kurulum sihirbazı sağlar. Diğer SEO eklentilerini Yoast ile değiştiriyorsanız, ayarlarını Yoast’a aktarmak için “İçe Aktar”ı seçin. Ardından bu diğer eklentileri devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz.
Eklentiyi kurarken birçok özelliğin yanı sıra aşağıdakileri de yapabilirsiniz:
Search Console’unuzu Webmaster tools sekmesi aracılığıyla bağlamak.
SEO bölümü altında SEO başlığı ve meta açıklamalar oluşturmak.
XML site haritaları oluşturmak.
Facebook, Twitter, Pinterest ve Instagram gibi her sosyal platformu özelleştirmek için sosyal sekmesini kullanmak.
İster küçük bir işletme sitesi işletiyor olun, ister büyük bir şirket yönetiyor olun, Yoast SEO, maksimum aranabilirlik için kendi kendine barındırılan herhangi bir WordPress sitesini optimize etmek için gerekli araçları sağlar. URL’ler ve bağlantılardan sitenizin mevcut içeriğine ve arşivlerine kadar değişen özellikleri düzenleme ve yönetme seçenekleriyle Yoast SEO WordPress eklentisi, kod hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile SEO’yu WordPress siteniz için kolaylaştırır.(Yoast Seo) SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmek her zaman önemlidir. Bu yüzden Google Analytics kurmayı ve kopya içeriğin size hiçbir şey kazandırmayacağını unutmayın.(Yoastseo)
Yoast Premium Özellikleri Nelerdir?
Yoast’ın ücretsiz sürümü, herhangi bir WordPress sitesi için uzun bir temel SEO işlevleri listesi içerse de, premium planı ile başka özellikler de kullanabilirsiniz. Yoast News SEO, bir siteyi Google Haber akışlarında görünme şansını artırmak için optimize edebilir ve Yoast Video SEO, video içeriğini optimize etmek için araçlar sağlar. Bir siteyi coğrafi olarak alakalı aramalar için konumlandıran Yoast Local SEO’dan da yararlanabilirsiniz. Yoast SEO Premium ayrıca web yöneticileri için ek araçlar, teknik destek ve Yoast’ı kullanmak için çok sayıda öğretici içerir.(Yoastseo)
Bu yazıyı okuyan ve daha önce Yoast SEO eklentisi kullanan biriyseniz, bu eklentinin size sağladığı faydaları yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.(Yoast Seo)

UMARIM İŞİNİZE YARAR KENDİNİZE DİKKAT EDİN
 

Sinan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Kas 2020
Mesajlar
96
Tepkime puanı
18
Her wordpress kurduğumda sürekli Yoast SEO karşıma çıkıyordu nasıl kullanıldığının bilmiyorum, teşekkürler konu için.
 

emre144

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
133
Tepkime puanı
30
ücretli sürümünü ücretsiz kullanamayız mı crack v.b si car mı ? Tek anahtar kelimeye izin veriyor ücretsiz sürümde