Neler yeni

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılır? Nereden İndirilir? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılır? Nereden İndirilir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 277 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık
Konu Başlığı Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılır? Nereden İndirilir?
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılır? Nereden İndirilir?

1607273748619.png


Hayat Eve Sığar uygulaması Türkiye’de korona virüs vakalarının görülmeye başlamasından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir. Bakanlık, pandemi sürecinde teknolojinin imkanlarından faydalanmayı düşünmüş, bütün süreci sağlıklı şekilde kontrol ve takip edebilmek için çalışmalar gerçekleştirmiştir. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla vatandaşlara hem kendi sağlıklarını takip edebilme hem de çevrelerindeki risk durumunu anlık görebilme imkânı sağlanmıştır.

Korona virüs ile birlikte koronadan korun, riskleri en aza indir sloganıyla geliştirilen uygulamadan birisi olan Hayat Eve Sığar, vatandaşları korona virüse karşı korumak, bilgilendirmek, riskleri azaltmak ve yönlendirmek için geliştirilmiştir.

Uygulama Nereden İndirilir?

Hayat Eve Sığar uygulaması mobil marketler üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Eğer Android işletim sistemine sahip bir akıllı cihaz kullanıyorsanız Google Play Store mağazasına giderek ve uygulamanın adını yazarak ücretsiz şekilde cihazınıza indirebilirsiniz.
Kullanmakta olduğunuz akıllı cihaz iOS işletim sistemine sahip bir Apple cihazı ise iOS Store aracılığıyla yine ücretsiz olarak Hayat Eve Sığar uygulamasını indirebilirsiniz.

1607273779050.png

Uygulamada Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Hayat Eve Sığar uygulaması, korona virüs salgını süresince vatandaşları detaylı olarak bilgilendirme düşüncesini taşımaktadır. Uygulamada bir harita bulunuyor ve harita üzerinde risk yoğunluğunun yanı sıra eczane, hastane, durak, market gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler bulunuyor. Bu sayede vatandaşlar en acil ihtiyaçlarını çevrelerinde nerelerden karşılayabileceklerini öğrenmiş oluyorlar. Vatandaşlar onay vermeleri halinde ailelerini, yakınlarını listelere ekleyebiliyorlar. Bu şekilde sevdiklerini de riskli bölgelerden uzak tutma imkanına sahip oluyorlar.

Hayat Eve Sığar uygulamasında Türkiye Günlük Korona Virüs Tablosu da incelenebiliyor. Bu sayede bakanlık salgının genel gidişatına, vakalara ve risk durumuna dair bilgilendirme yapmış oluyor.

Evde kalmanın önemine dikkat çeken uygulama, vatandaşların riskten korunmalarına yardımcı oluyor. Zamanla yeni özellikler ve detaylarla daha kapsamlı hale geliyor. Mesela HES kodu işlemleri sayesinde şehirlerarası seyahat edecek kişiler buradan kod alabiliyorlar. Bu sayede uçak, tren, otobüs seyahatlerini kolayca sağlayabiliyorlar. Yine Ceza İnfaz Kurumları görüşlerinde ziyaretçilerden HES Kodu talep ediliyor ve bu da Hayat Eve Sığar uygulamasından temin edilebiliyor.

Karekod Okut özelliği ile bulunduğunuz yerlerdeki karekodları rahatlıkla taratabilirsiniz. Örneğin bazı belediyelerin otobüs duraklarında karekod sistemi bulunuyor ve bunu tarattığınızda hangi servisin kaç dakika sonra durağınıza geleceğini, hangi servislerin o duraklardan geçtiğini vb. görebiliyorsunuz.

1607273799778.png

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanabilmek için şu adımlar takip edilmelidir:
• İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması açılır.
• Cep telefonu numarası girilir.
• Gelen doğrulama kodu istenen boşluğa girilir.
• Konum Servislerini Aç butonuna tıklanır.
• Bluetooth Servislerini Aç butonu tıklanır.
• Uygulama tanıtım adımları ve istenen diğer bilgiler tamamlanır.
• Sağlık Testi tamamlanır.

Hayat Eve Sığar uygulaması, kullanıcılara her gün sağlık durumlarını soruyor. Burada bir de Ailem bölümü yer alıyor. Ailem bölümüne eklediğiniz kişilerden herhangi birisi pozitif veya temaslı ise uygulama, uyarıyor. Bluetooth servisi sayesinde eğer sokakta karşılaştığınız kişilerden birisi daha sonra pozitif olmuş ise uygulama “şu saatte, şu gün pozitif birisiyle karşılaştınız” şeklinde uyarı veriyor.

Hayat Eve Sığar uygulamasında en önemli alan, günlük hastalık takibi. Bütün ayarlarınızı yaptıktan sonra size “bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz” sorusu yöneltiliyor. Uygulamanın pratikte işe yaraması için durumunuzla ilgili doğru bilgileri vermelisiniz. Yine acil durumlar için butonlar ekleyebiliyorsunuz.