Neler yeni

Hosting nedir? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hosting Genel kategorisinde Rio tarafından oluşturulan Hosting nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 196 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hosting Genel
Konu Başlığı Hosting nedir?
Konuyu başlatan Rio
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Rio

Rio

Kayıtlı Kullanıcı
smmhizmetleri
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
316
Tepkime puanı
104

Hosting nedir?​

Hosting, web sitenizi dijital ortamda 7 gün 24 saat olarak tüm web dünyasına açan sunuculardır.Dilimizde kelime anlamı "web barındırma alanı" olan Hosting, gerçek dünyada da büyük araziler üzerine kurulmuş somut bilgisayarlardan meydana gelir.Bu bilgisayarların yani sunucuların kurulduğu araziler sel, su taşkını, deprem gibi doğal afetlere ve olası felaketlere karşı korunaklıdır.Bu yüzden de web siteleriniz 365 gün boyunca kesintisiz olarak internet kullanıcılara erişim sağlar.

Bir web sitesi yayımlamak istediğinizde ilk yapacağınız şeylerden biri Hosting almaktır, yani web sitenizi dijital dünyaya aktarmak için kendinize bir alan satın almanız gerekmektedir. Bu işlemi de Hosting şirketleri tarafından sağlayabilirsiniz. Hosting şirketleri, Hostingleri paketler halinde satışa sunar. Siteniz için gerekli olan paketi seçmeniz gerekmektedir. Hosting sağlayıcıları web siteniz için gerekli olan hostun yanında; SSL sertifikası, müşteri destek hizmeti, geliştirici araçları gibi olanaklarda sunar.Hosting türleri nelerdir?​

Hosting firmaları müşterilerinin ihtiyaçlarına göre farklı çeşitlerde Hosting türleri sunuyor. Örneğin bireysel web siteniz varsa Kurumsal Hosting almanız gerekmez. Çünkü Kurumsal Hostingler kurumsal firmaların resim,video, kurumsal e-posta adresleri ve trafik alanını karşılayacak özelliğe sahiptir, bireysel web sitenizde bunları kullanmanıza gerek duyulmaz. Bu yazıda, en çok tercih edilen bazı Hosting çeşitleri üzerinden ilerleyeceğiz.

  • Linux Hosting​

Linux işletim sistemi üzerine kurulmuş olan host türüdür.Ekonomik ve hız açısından diğer host paketlerine göre daha kârlıdır.Eğer sitenizi PHP dili ile beraber yaptıysanız bu paketi tercih etmelisiniz.Ayrıca Wordpress gibi hazır CMS sistemlerinde de Linux Hosting türü en çok kullanılan hosting türüdür.

  • Windows Hosting​

Windows işletim istemi tabanlıdır. Eğer sitenizi ASP, .NET gibi diller ile oluşturduysanız bu host türünü kullanmalısınız. MSSQL veri tabanının en verimli şekilde çalıştığı hosting türü de bu hosting türüdür.

  • Shared Web Hosting (Paylaşımlı Hosting)​

Bu hosting çeşidi küçük çaplı işletmeler veya blog siteleri gibi ziyaretçisi az ve kaynak ihtiyacı fazla olmayan siteler için idealdir.Bu hosting türünde bir sunucuda birden fazla web sitesi bulunabilir demek.Eğer web siteniz yukarıdaki cümlede saydığımız özelliklere sahip değilse kullanmamanız daha iyidir.Çünkü bu hosting türünde kullanıcıların web sitenize erişimi aksayabilir.

  • Wordpress Hosting​

Bu hosting türü Wordpress sistemler için özel olarak oluşturulmuş ve çok iyi şekilde optimize edilmiş hostlardandır. Eğer web sitenizi Wordpress içerik yönetim sistemi ile beraber geliştirdiyseniz mutlaka bu hostingi almalısınız. Çünkü bu paketin içerisinde sitenizde kullanabileceğiniz çok kullanışlı uygulamalar ve ücretsiz temalar mevcut. Ayrıca Wordpress güncellemelerini size bırakmadan kendisi alır. Wordpress güvenlik açıklarını da içerisinde bulundurduğu bazı yamalar ile iyileştirerek sitenizi daha sağlam hale getirir.

  • Cloud Hosting​

"Bulut sunucu" olarak da bilinen bu hosting türü tek bir sunucu yerine sunucu havuzunu kullanarak sanal bir sunucu kümesi ile çalışır.Bir sunucu da herhangi bir problemle karşılaşılırsanız diğer bir sunucuda işlem yaparlar.Böylece veri akışınız sürekli olur.Bu host da sistem gereksinimlerinizi değiştirmeniz gerektiğinde serverlarınızda fiziksel olarak bir değişime gidilmez.

  • Free Hosting​

İnternette ücretsiz olarak hosting dağıtan firmalar ile adı duyulmaya başlanmıştır.Fakat çok kullanışsız ve yavaşlardır.Kullanmamanız sizin için daha iyidir.

  • Kurumsal Hosting​

Bu hosting türünün sağladığı en büyük avantajlardan biri de siteniz ii.in sunduğu yüksek e-posta kotası ve SSD kapasitesidir.Kurumlara özel hazırlanan web ortamlarıdır.Genellikle yoğun işletmeler tarafından tercih edilir.

  • Bireysel Hosting​

Sitenizdeki dataların ve dosyaların depolanması ve yayımlanması için kullanılan hosting türüdür.Düşük ücretlerle satın alınabilir.Gereksiz özelliklerle donatılmamıştır, sitenin amacı ne ise direkt ona göre işlem yapar.