Neler yeni

ICANN Nedir ve Nasıl Çalışır? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Domain Genel kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan ICANN Nedir ve Nasıl Çalışır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 139 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain Genel
Konu Başlığı ICANN Nedir ve Nasıl Çalışır?
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
ICANN Nedir ve Nasıl Çalışır?

Internet Corporation of Assigned Names and Number (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) 1998 Los Angeles, Kaliforniya, ABD merkezli kâr amacı gütmeyen özel sektör kuruluşudur. İnternetin iş dünyası, akademik, teknik ve kullanıcı gruplarının geniş katılımıyla oluşturulan bu grubun amacı, dünya genelinde internetin bütünlüğünü ve kararlılığını desteklemektir.

ICANN’in Görevi Nedir?
İnternet kullanıcılarının kabul gören adresler bulabilmelerine destek olabilmek adına, DNS’in teknik etkenlerinin yönetiminden sorumludur. .com, .org, .uk, .info gibi alan adı uzantılarının kullanabilme yetkilerini yöneterek, dağıtımınında kontrollerini sağlamaktadır. Bunun yanında çalıntı öğeler, spam, mali prosedürler veya verilerin korunması gibi, kullanıcıları ilgilendiren konular, ICANN’in müdahele etmeyeceği konulardır.


ICANN Nasıl Çalışır?
ICANN, küresel internetin yapılabilmesini ve muhafaza edilmesini isteyen kurumların, hükümetlerin, kişilerin birbirleriyle fikir alışverişi yaparak ortak kararlar alabilmesi ile ilgili faaliyetlerde bulunmaktadır. İnternetin devamlı olarak büyümesi ve yenilenmesi, bazı durumlarda müdahele edilmeyi zorlaştırmaktadır. ICANN bu gibi teknik sorunlarla ilgilenerek sorunların çözümü için müdahelede bulunmaktadır.

ICANN organizasyonu, IP Adresleri Destek Kuruluşu (Address Supporting Organization-ASO), Alan Adları Destek Kuruluşu (Domain Name Supporting Organization-DNSO) ve Protokol Destek Kuruluşunu (Protocol Supporting Organization-PSO) içerisinde barındırmaktadır.

IP Adresleri Destek Kuruluşu (Address Supporting Organization-ASO) : IP adresleriyle ilgili hususları belirler.

Alan Adları Destek Kuruluşu (Domain Name Supporting Organization-DNSO) : Alan adı sistemleriyle alakalı çalışmalar yapan birimdir.

Protokol Destek Kuruluşu (Protocol Supporting Organization-PSO) : İnternet protokol numaraları hakkında çalışmalar yapan birimdir