Neler yeni

Özgün Web Tasarım Nedir? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Webmaster Konuları\/Sorunları kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Özgün Web Tasarım Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 225 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Webmaster Konuları\/Sorunları
Konu Başlığı Özgün Web Tasarım Nedir?
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Özgün web tasarım

Özgün, kelime anlamı olarak “yalnız kendine özgü bir niteliği olan, kopya olmayan” anlamına gelir. Özgün olma, sanatsal çalışmaların tümü için olmazsa olmazdır. Ancak bu özgünlük, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey değildir. Özel ve sanatsal yönü üstün kişiler tarafından ortaya konabilir, yani nadirdir. Nadir olan herşey gibi de, pahalıdır.

Konu web tasarım olduğunda da konunun özü değişmiyor. Web sayfası tasarımında, teknik yönlerin yanında, bir tasarım yönü de var… Bu da, özgünlüğün burada da söz konusu olduğunu gösteriyor.

Ancak sektör genelde teknik insanların elinde olduğu için, tasarım kısmında bir özgünlük çoğu zaman olmuyor. Hazır tasarımlar (template) ve taklit tasarımların kullanılması ve üstelik müşterilere bunların, özgün olarak sunulması maalesef sıkça gördüğümüz bir durum. Hatta bloğumuzda “copy paste” adlı bir bölüm var ve burada hem bizim hem de müşterilerimizin yaptığı işleri taklit eden bir çok firmayı ifşa ediyoruz.


Aldığınız tasarım hizmetinin özgün olduğuna emin misiniz?

Evet bu soruyu mutlaka kendinize sormalısınız. Zira sektörün, kanayan yarası, müşterinin kalite odaklı değil, bütçe odaklı yaklaşımı ve bunun sonucunda özgünlük yerine taklide yöneliş… Peki size sunulan tasarımın özgünlüğünü nasıl anlayabilirsiniz ?

Size sunulan web tasarım, eğer HTML kodları veya içeriği taklit edilmiş ise, Copy Scape intihal arama motorundan görülebilir.

Template sitelerine göz gezdirmenizde fayda var. Zira bir çok çalışma buralardan bulunup değiştiriliyor.