Neler yeni

Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 220 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir
Konu Başlığı Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur?
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Sitemap Nedir?

Sitemap, arama motorlarının web sitenizin tüm içeriğini bulmasına, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olan web sitenizin ayrılmaz bir parçasıdır. Kısaca sitemap, arama motorlarına sitenizde bulunan içeriği daha kolay bulabilmeleri için ve en son ne zaman güncellendiğini bildirir.

Sitemap Neden Önemlidir?

Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları sitenizdeki farklı sayfaları bulmak için site haritanızı kullanır.

Sitemap Nasıl Oluşturulur?

WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisi ile sizin için hazırlanmış bir site haritasına sahip olabilirsiniz. Yoast kullanmıyorsanız, site haritası oluşturmak için kullanabileceğiniz WordPress için (Google XML Sitemap)tarzı pek çok eklenti vardır.

WordPress kullanmıyorsanız benzeri online site haritası oluşturan siteleri kullanabilirsiniz. adresini ziyaret ederek "Your Website URL" kısmına site adresinizi yazarak "Start" demeniz yeterlidir. Ardından indirilen haritayı ftp ana dizine atarak sitenize tanıtabilirsiniz.

1608033631237.png

Sitenize tanıtmak için adresinize bağlanıp "Site haritaları" kısmından sitemap url adresini yazıp gönder demeniz yeterlidir.

1608033663233.png

Not: Robots.txt dosyasında “noindex” etiketini kullanırsanız, site haritanızda görünmesini istemezseniz. Mutlaka Robots.txt dosyanızı kontrol ediniz.