Neler yeni

Türkiye de viski satışının en yüksek olduğu ilk 5 yer (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündemdeki Konular & Haberler kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Türkiye de viski satışının en yüksek olduğu ilk 5 yer başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 238 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündemdeki Konular & Haberler
Konu Başlığı Türkiye de viski satışının en yüksek olduğu ilk 5 yer
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Fransız alkollü içki devi Pernod Ricard Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay, şubat ayı sonlarında sorumlu olduğu bölge pazarını değerlendirdi. Türkiye’deki alkol tüketimi ise dikkat çekti.


Tümay'ın değerlendirmelerine göre Türkiye’de 55 milyon yetişkinden 11 milyonu alkollü içki tüketiyor. Kişi başı tüketim yıllık ortalama 2.5 litre düzeyinde bulunuyor.


Alkollü içki tüketiminin yüzde 57’sinin bira olduğu belirtilirken yıllık rakı tüketimi 27-28 milyon litre düzeyinde seyrediyor. Ayrıca Türkiye’de yılda 10 milyon litre viski tüketiliyor. Viskide perakende cirosu 3 milyar lirayı buluyor.


Dünya gazetesinden Vahap Munyar’ın haberine göre; Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının çıkmasından birkaç gün önce Selçuk Tümay ve şirketin Lüks Ürünler Marka Elçisi Can Akıncı ile buluştuk. Tümay, Pernod Ricard’ın dünyanın ikinci büyük alkollü içki şirketi olduğunu belirtti: “Şirketin değeri 50 milyar dolar. Cirosu 9 milyar dolar düzeyinde. Türkiye’den grubun 18 ülkedeki işlerini yönetiyorum.”


KONYA BİRİNCİ SIRADA


Akıncı, Şirketin 12 yıllık viskisiyle ilgili şu bilgiyi paylaştı:


“TAPDK kurulduğunda Türkiye’deki viski tüketimi yıllık 2 milyon litreydi. 16 yılda 10 milyon litreye çıkmış oldu. Bu viskide dünyada birinci pazarımız Çin, 2’ncisi Türkiye, 3’üncüsü ABD idi. Ülkemizde viski tüketimi 10 milyon litreye çıktı, Çin’de yüzde 5 düştü. Türkiye, 12 yıllık viskimizin en çok satıldığı ülke konumuna yükseldi.”


Akıncı, alkollü içki satışı da yapan büyük market zincirlerinden birinin verilerinden viski satışının en yüksek olduğu ilk 5 noktayı ise şöyle sıraladı: Konya, Batman, Cevahir AVM (Şişli-İstanbul), Ataşehir (İstanbul), Erzurum.


Sorumlu olduğu bölge ülkeleriyle Türkiye’yi karşılaştıran Akıncı “MENAT (Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye) bölgesinde ülkemizin ağırlığı artıyor. 2 yıl önce 12 ülke içinde payımız yüzde 35 iken bugün yüzde 65’e çıktı. Toplam hacmimizde bir miktar daralma olmasına rağmen dünyada ses getirmeye devam ediyoruz. Bir markada dünya lideriyiz. 4 önemli markamızda ise Türkiye ilk 5’te yer alıyor. Kişi başına yıllık 2.5 litrelik tüketim, ülkemizin alkolizm riskinden uzak olduğunu gösteriyor” dedi.


Türkiye’nin bir viski markası için “dünya birincisi” olması ise dikkat çekti.