Neler yeni

Ücretsiz Domain Nedir? Ücretsiz Domain Avantaj ve Dezavantajları (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Domain Genel kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan Ücretsiz Domain Nedir? Ücretsiz Domain Avantaj ve Dezavantajları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 136 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain Genel
Konu Başlığı Ücretsiz Domain Nedir? Ücretsiz Domain Avantaj ve Dezavantajları
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
Ücretsiz Domain Nedir?

Ücretsiz domain; bazı domain kayıt firmaları tarafından süreli olarak ya da hosting hizmeti sunan firmalar tarafından satın alınan hosting süresi boyunca sağlanan alan adlarıdır.
Bu arada belirtmeliyiz ki; internet üzerinde ücretsiz olarak sunulan hiçbir şey aslında bedava değildir. Ortada bir hizmet var ama bir ücret yoksa büyük ihtimal ürün sizsiniz. Örneğin, dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Google’ın son kullanıcıya sunduğu birbirinden harika birçok servisin kullanım ücreti bulunmamaktadır. Ama Google; tarafınıza sürekli gösterilen reklamlar ile telaffuz etmesi bile zor olan cirolar elde etmektedir. Yani farkında değilsiniz ama reklam verenlere sunulan ürün sizsiniz.

Bu yazıda bahsedeceğimiz ücretsiz domainden kasıt; birincil alan adı olarak bedava domain sağlayan firmalardır. Subdomain yani ikincil alan adı şeklinde (örneğin, seçtiğinizsim.com.tld) ücretsiz domain sağlayan servisleri başka bir yazımızda inceleyeceğiz.

Ücretsiz Domainlerin Avantajları Nelerdir?

Ücretsiz domain almanın bilinen ve anlatabileceğimiz tek avantajı, satın alma esnasında para ödemeyecek oluşunuzdur. Bundan başka olumlu bir yanı da bulunmamaktadır. Ama bir proje için yılda 15 USD civarı (bazen daha düşük tutarlarda) bir alan adı bütçesi ayırmak için bile düşünüyorsanız, size tavsiyemiz o proje için vakit ayırmamanızdır.

Ücretsiz Domainlerin Dezavantajları Nelerdir?

Eğer bir hosting firmasının ya da domain sağlayıcı firmanın herhangi bir kampanyasından popüler ve aslında ücreti olan bir alan adı satın almadıysanız; birçok dezavantaj ile baş etmek zorundasınız.
Öncelikle belirtmeliyiz ki; seçtiğiniz domain uzantısı, SEO’ya etki eden faktörlerden biridir. Zira Google gözünde alan adının önemini vurgulayan SEO uzmanlarının sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Google; bir projenin uzun soluklu olup olmadığını, o projeye harcanan para ve emeğe bakarak analiz eder. Örneğin; bir alan adını en az beş yıllık kaydetmek, Google gözünde o projenin uzun soluklu olduğu anlamına gelir. Zira satın alınan alan adlarının yarısından daha fazlası, üçüncü sene uzatılmamaktadır. Bu da internetin ve Google sonuçlarının alan adı mezarlığına dönmesi anlamına gelmektedir. Bu durumu engellemeye çalışan ve “bugün var yarın yok” şüphesi olan sayfaları listelemekten imtina eden Google; uzun süre tescil edilmiş alan adlarına pozitif ayrımcılık sağlamaktadır. Bu teori, ünlü SEO uzmanlarının birçoğu tarafından test edilmiş ve doğrulanmıştır.

Yayın yaptığınız alan adının kaç seneliğine alındığına dahi dikkat eden Google, sizce ücretsiz alınan domain üzerinde kurulmuş bir siteye ne kadar itibar edebilir? Zira ICANN(Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından açıklanan istatistiğe göre; ücretsiz alınan alan adlarının sadece %1’i bir sonraki sene yenilenerek yayın hayatına devam etmektedir. Çünkü bu alan adlarının ikinci yılı ücretlidir. Dolayısı ile çok spesifik bir site olmaması halinde, ücretsiz alan adı ile açılmış bir sayfanın Google sonuçlarında listelenmesi bile imkansızdır. Rekabeti az olan sektörlerde dahi, ücretsiz alan adı ile ilk sayfalarda kendine yer bulmuş web sitelerine rastlamak neredeyse imkansızdır. Zaten herhangi bir web sitesinin bir yerlere gelmesi için ciddi bir emek ve bir miktar bütçe ayırmak gerekmektedir.