Neler yeni

VDS Server Nedir? VDS Ne Demek? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hosting Genel kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan VDS Server Nedir? VDS Ne Demek? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 181 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hosting Genel
Konu Başlığı VDS Server Nedir? VDS Ne Demek?
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
VDS Server
“Virtual Dedicated Server” yani “sanallaştırılmış paylaşımsız sunucu” manasına gelen bu server çeşidinde; çeşitli yazılımlar aracılığı ile dedicated birden fazla parçaya bölünür. Bu cümle size VPS server hizmetinden tanıdık geliyor değil mi? Yalnız VDS server’ı VPS server’dan ayıran en önemli bir özellik vardır. VPS Server’da sunucunun tüm kaynakları VPS’ler arasında ortak kullanılırken; VDS serverlar’da, sanallaştırılmış her sunucuya kaynak atanır. Örneğin; 64 MB Ram ve 64 GB HDD özelliklerine sahip bir sunucuda oluşturulan 4 adet VDS server’ın her birine; 16 GB Ram ve 16 GB HDD ayrıldığını düşünelim. Bu VDS’lerin her biri maksimum 16 GB Ram ve 16 GB HDD kadar kaynak kullanabilirler. Halbuki VPS’te kurulan sitelerin her biri sunucudan ihtiyacı kadar veri çekebilmekte, dolayısı ile kaynakların tümü bir site tarafından dahi tüketilebilmekte idi. Ama VDS server’da, her bir VDS kendisine ayrılan kadar alanı kullanabilmektedir.

Reel bir örnekle pekiştirmek gerekirse; iki kardeşin önünde bir ekmek olduğunu düşünelim. Ekmek; VDS mantığı ile bölünürse, iki kardeşe de yarımşar ekmek düşecektir. VPS mantığında ise daha aç olan kardeşin yarım ekmekten daha fazla yeme şansı vardır. Hatta ekmeğin tamamını bile yiyerek diğer kardeşin aç kalmasına neden olabilir.

Özellikle merdiven altı olarak tabir edilebilecek web hosting firmalarında yukarıdaki örnekte anlatılan durumla karşı karşıya gelme olasılığınız çok yüksektir. Düşük kaynaklı sunuculara, sunucuların kaldıramayacağı kadar çok VPS kurup satılması sonucu, site erişim problemleri baş göstermektedir.