Neler yeni

VPS Server Nedir? VPS Ne Demek? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hosting Genel kategorisinde brokerbey tarafından oluşturulan VPS Server Nedir? VPS Ne Demek? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 202 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hosting Genel
Konu Başlığı VPS Server Nedir? VPS Ne Demek?
Konuyu başlatan brokerbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan brokerbey

brokerbey

Girişimci (Startup)
Founder
markayoneticisi
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
386
Tepkime puanı
138
VPS Server
Bu sayfaya gelene kadar mutlaka birçok web sayfasında “VPS; Virtual Private Server anlamına gelir” yazısını okumuşsunuzdur. Sizi teknik detaylara boğmadan bir anlatım yapmak gerekirse; VPS teknolojisinde bir sunucu çeşitli yazılımlar ile bölünerek birden fazla sunucu elde edilmesi işlemidir. Yani; aslında ortada tek bir sunucu vardır ama sanallaştırma işlemi ile onlarca, hatta yüzlerce sunucu tek bir server’da barındırılabilir.

Fakat burada çok önemli bir nüans bulunmaktadır. VPS sunucularda ana makinenin (yani VPS’lerin kurulu olduğu server’ın)donanımsal özellikleri her bir VPS tarafından sınırsız olarak kullanılır. Şöyle izah edelim;

Diyelim ki elinizde 64 GB ram, 64 GB HDD kapasiteli bir sunucu var. Sizin bu sunucuda açmış olduğunuz her VPS; sunucu kapasitesini ihtiyaçları doğrultusunda kullanır. Örneğin; siz bu sunucuya 4 adet VPS hesabı kurarsanız ve her VPS için 16 GB Ram ve 16 GB HDD hakkı tanımlarsanız, sunucunuz gücü ölçüsünde istikrarlı bir şekilde çalışır. Ama bu sunucuya 16 GB Ram ve HDD kapasiteli 5. VPS hesabını kurarsanız ve bu VPS hesapları aynı anda kendine ayrılan kaynakları kullanma gereği duyarsa, piyasa tabiri ile “sunucu çöktü” denilen durumla karşılaşırsınız. Web sitenizde günün belli saatlerinde erişime kapanma, yavaşlama, donma, sayfa açılmama, ziyaretçi/ iletişim formu gönderememe gibi sorunlar yaşıyorsanız; muhtemelen kullanmış olduğunuz sunucu aşırı kaynak tüketiminden dolayı sitenizi sağlıklı olarak host edemiyordur. Elbette yazılımsal başka bir sorun da olabilir. Ama yüksek ihtimalle sorun aşırı kaynak tüketimidir.

Bu nedenle VPS alırken sunucu özellikleri yanı sıra, aynı sunucuda hangi sitelerin barındığı ve ortalama kaynak tüketimleri de önemlidir.