Neler yeni

Wordpress nedir? Nasıl web siteme kurabilirim? (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde WordPress kategorisinde Rio tarafından oluşturulan Wordpress nedir? Nasıl web siteme kurabilirim? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 160 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı WordPress
Konu Başlığı Wordpress nedir? Nasıl web siteme kurabilirim?
Konuyu başlatan Rio
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Rio

Rio

Kayıtlı Kullanıcı
smmhizmetleri
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
316
Tepkime puanı
104

Wordpress nedir?​

Wordpress ücretsiz açık kaynak website yazılımıdır. Webmaster'lar çoğunlukla website yaratmak için Wordpress kullanır. Basit bir blogdan karmaşık e-ticaret websitesine kadar herşey Wordpress kurulumu ile gerçekleştirilebilir. Basitliği ve çok yönlülüğü nedeniyle WordPress en popüler içerik yönetimi sistemlerinden biri haline gelmiştir. Pek çok hosting firması, otomatik yükleyici kullanarak WordPress’i kurma seçeneğine sahiptir.

Hosting nedir?​

Hosting, web sayfanızı internet ortamında saklayacak, güçlü ve 7/24 açık bilgisayara verilen addır. Siz web sitenize girdiğinizde sunucuya bir istek gönderilir. Sunucu bu isteği yorumlar ve size web sitenizin dosyalarını gönderir. Sunucu firmalarından aldığınız bir hostingin temel amacı size 7/24 açık kalacak bir bilgisayar sağlamaktır. Kullanmadığınız bir bilgisayarınız varsa gerekli yazılımları kurarak bunu bir Hosting'e çevirebilirsiniz. Fakat bu tavsiye ettiğim bir konu değildir. İşi uzmanına bırakmak her zaman en iyisidir.

Domain nedir?​

Domain (alan adı), hatırlanması zor IP adresleri yerine kullanılması için geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir. Örneğin bu ip adresini (172.217.17.227) üst url kısmına yapıştırırsanız Google sayfasına ulaşırsınız. Domain bu ip adresini bir metin haline dönüştürmek için gereklidir.

Wordpress otomatik kurulum nasıl yapılır?​

NOT: WordPress ile web sitesi açmak için ilk olarak bir domain ve web hosting hizmeti satın almanız gerekmektedir.

1-) Hosting kontrol panelinize giriş yapınız ve cPanel’e bağlanınız. Ardından “Yazılım” sekmesi altında yer alan “Softaculous Apps Installer” seçeneğine tıklayınız.2-) Hazır CMS uygulamaları içerisinde “WordPress”e tıklayınız.3-) Açılan sayfada sol üst köşede yer alan “Yükle” butonuna tıklayınız.4-) WordPress kurulumu yapılacak olan “Alan Adınızı Seçiniz”. İlk kurulumda SSL sertifikası olmayacağı için Protokol seçimini “HTTP” olarak seçiniz.5-) Son olarak admin panel bilgilerinin yer aldığı alana, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” belirleyiniz. En alt kısımda yer alan “Yükle” butonuna tıklayınız.Bu işlemlerin ardından 1 dakika içerisinde WordPress kurulum işlemi tamamlanmış olacaktır. Ardından WordPress admin paneline giriş yaparak, içeriklerinizi oluşturabilir, web sitenizin temasını değiştirebilir ya da eklentiler ile web sitenize farklı özellikler ekleyebilirsiniz.