Neler yeni

Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı geldi (1 Kişi)

[WebAbisi] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündemdeki Konular & Haberler kategorisinde Haber365 tarafından oluşturulan Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı geldi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 210 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 4 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündemdeki Konular & Haberler
Konu Başlığı Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı geldi
Konuyu başlatan Haber365
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Haber365

Haber365

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Kas 2020
Mesajlar
28
Tepkime puanı
18

Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "31 Aralık Perşembe saat 21.00'den 4 Ocak saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır" dedi. Erdoğan ayrıca, iş yeri kira olan esnafa üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapılacağını bildirdi.​

13
31 Aralık'tan 4 Ocak'a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında 31 Aralık Perşembe saat 21.00'den 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını bildirdi.

Esnafa ekonomik destek sağlanacağını da söyleyen Erdoğan, "Yüzde 10'luk kira stopajı ve KDV indirimlerini 1 Haziran'a kadar uzattık" dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:

"Esnaflarımıza ve tüccarlarımıza destek olmayı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızdan tasarruflarını TL cinsinden yapmalarını istiyoruz. Bunun için TL mevduat ve katılım hesaplarıyla ilgili stopaj oranlarını düşürmüştük. Bu uygulama mart sonuna kadar devam edecek. TL cinsi varlıklara güveni artırmak için piyasa dostu adımlar atıldı. Kasımdan beri sermaye girişlerinde artış, risk priminde düşüş ve TL’de değerlenme yaşandı. Tüm vatandaşlardan birikimlerini dövizden TL’ye çevirerek mücadelemize destek vermelerini istiyoruz."


Erdoğan, salgın dolayısıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından etkilenen esnafa nasıl bir mali destek verileceğini de şu şekilde açıkladı:

►Yıl sonuna kadar yüzde 20'den yüzde 10'a indirdiğimiz kiralardaki stopajın uygulanma süresini 1 Haziran'a kadar uzatıyoruz.

►Yüzde 18'den 8'e indirdiğimiz işyeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran'a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.

►Yıl ortasında başlattığımız konaklamadan, yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar KDV indirimlerin sürelerini 1 Haziran'a kadar uzatıma gittik.

►Esnafımıza kira ve gelir kaybı desteği hazırlıklarına başladık. Kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor.

►Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız.

►Hibe şeklinde vereceğiz esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı, kadın-erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece toplamda 3 miyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.

►Kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarını belirledik. İşyeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde aylık 500 lira kira desteği yapacağız.

►Bu iki destek kalemi çerçevesinde 3 ay boyunca toplamda 5 milyar lira esnafımıza hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.

Kaynak: birgun.net / haber365